top of page

Štampa tekstila

U poslednjih par godina se u pokazalo da je štampa tekstila i reklamnih majica u porastu u odnosu na ostale vidove reklamiranja.

Od velikih preduzeća koja žele da im radnici budu uniformisani do ''običnog'' čoveka koji je prosto video neku sliku na internetu i odlučio da bi hteo tako nešto da nosi na majici.

U ovom postu ću pričati o tome kako mi radimo štampu majica, koje su prednosti i mane različitih metoda i kako izabrati majicu za štampu.

U našoj radionici radimo štampu na dva načina- DTG I DTF štampom.

DTG metoda je štampa direktno na tkaninu- generalno ova metoda se pokazala kao skuplja opcija, predmet se prvo suši pod peglom, pa se nanosi prajmer, pa ponovo suši pa tek onda ide u štampač. Kada se sve sabere, našim štampačem, za jednu sliku A4 formata na pamučnoj majici potrebno je oko 15 minuta rada. Ako se radi bela majica onda se prajmer izbacuje i to skraćuje proces na nekih 3-4 minuta po slici.



DTF metoda je mnogo jeftinija i brža opcija-takozvani preslikač.

Koristi se kada štampamo velike količine tekstila.

Štampa se na plastični film pa se preko štampe nanosi lepak u prahu koji se potom greje da bi se boja sjedinila sa lepkom- zbog ovoga se dobija onaj karakterističan plastičan osećaj na majicama kada dodirnete štampu. Preslikač se potom stavlja na tekstil i peglom/presom utiskuje u materijal.




Šta je kvalitetnija štampa? Po mom skromnom mišljenju, razlike u kvalitetu nema puno.

Pokazalo se da direktnu štampu krasi tanji sloj boje na tekstilu, manje jarke boje ali dugotrajnija štampa ako se pere kako je predviđeno (izvrunta majica, ne više od 40C).

Što se tiče preslikača, proces je mnogo brži, kod nas u radionici uspevamo da izbacimo 200 majica dnevno ovom metodom. Sliku krase jarke boje i jasne linije. Mana je kod ovog slučaja to što je zbog lepka sloj dosta deblji, pa se dešava da posle nekog vremena štampa krene da puca- to ste sigurno videli kod onih majica sa velikim jarkim printom koje se prodaju po tržnim centrima.


Šta je naša preporuka? Kvalitet je po meni isti, i jedna i druga metoda imaju svoje mane i prednosti. DTG je skuplji i sporiji ali na dodir lepši. DTF je brži i jeftiniji ali puca posle nekog vremena. Po meni ako vam je potrebno par majica kao poklon za nekoga- DTG metoda.

Ako vam je potrebno 200 komada za firmu- bez razmišljanja DTF.


Nisam spominjao sito štampu i sublimaciju tekstila jer su to dve metode koje mi ne koristimo ali i one postoje. Sublimacija se najčešće koristi kod izrade sportskih majica-dresova i slično. Sito štampa daje rezultate slične DTF metodi.




Yorumlar


bottom of page